V dnešní době hromada firem používá microservisy a microservisní architekturu, (nebo si to alespoň myslí). Použití microservisní architektury není jen tak. Potřebujete řadu prerequisit jako distribuované logování, tracing, CI/CD pipeliny apod.
Ale to není vše, microservisy musí spolu také nějak komunikovat a musíte být schopni se nějak rozumně domluvit pomocí jasně vydefinovaných rozhraní, která se navíc v čase mění. A do toho také řešit resilienci, protože ne vždy se všechno povede.
A nezapomínejme na Conway's Law a strukturu organizace, která jde ruku v ruce s architekturou výsledného řešení.
A jak velká je vlastně microservisa? Také se vám může stát, že tvoříte krásnou microservisní architekturu a najednou zjistíte, že se jedná o distribuovaný monolith.
V této přednášce se Jirka pokusí celý problém nastínit a říct i případná řešení (ale počítejte s tím, že u microservis bude hodně začínat větou: „To záleží...“).
Spíkři
Jiří Pinkas
Lektor, Solution architekt a Tech Lead
Jiří má 15 let praxe jako lektor pro Java, Spring, Spring Boot, Microservices, ElasticSearch, Kafka. Každoroční speaker (a nově i moderátor) konference JavaDays, pravidelný účastník mnoha dalších IT komunitních akcí. V programu Tech Incubator v KB se Jirka věnuje zvyšování kvalifikace mladých IT talentů se specializací na Java Development. Mistr v zjednodušování, zkracování a automatizaci procesů (např. onboarding nových vývojářů v KB, interní mobilita a další).